首页 / 针座,公插针 / MTSW-140-07-F-S-155
minImg
MTSW-140-07-F-S-155
Samtec Inc.
型号:
MTSW-140-07-F-S-155
描述:
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
用户指南
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.155" (3.94mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 40
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.175" (4.45mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.430" (10.92mm)