首页 / 针座,公插针 / MTSW-211-07-T-Q-100-LA
minImg
MTSW-211-07-T-Q-100-LA
Samtec Inc.
型号:
MTSW-211-07-T-Q-100-LA
品牌:
Samtec Inc.
描述:
CONN HEADER R/A 22POS 5.08MM
用户指南
Insulation Height 0.319" (8.10mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header, Cuttable
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Length - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 22
Termination Kinked Pin, Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, MTSW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.200" (5.08mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)