首页 / 单 IGBT / NGTB40N120FL3WG
minImg
NGTB40N120FL3WG
onsemi
型号:
NGTB40N120FL3WG
品牌:
onsemi
封装:
TO-247-3
描述:
IGBT 1200V 160A TO247
用户指南
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Input Type Standard
Test Condition 600V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 136 ns
Switching Energy 1.6mJ (on), 1.1mJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 160 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Td (on/off) @ 25°C 18ns/145ns
Supplier Device Package TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 160 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 40A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 212 nC
Power - Max 454 W