OQ1971810300G
Amphenol Anytek
型号:
OQ1971810300G
描述:
TERM BLOCK HDR 2POS 90DEG 5MM
用户指南
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic
Material Flammability Rating UL94 V-0
Header Orientation 90°, Right Angle
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 20 A
Screw Size -
Mfr Amphenol Anytek
Plug Wire Entry -
Contact Material Copper
Features Locking Ramp
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG -
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Number of Positions 2
Positions Per Level 2
Torque - Screw -
Termination Style Solder
Color Green
Wire Strip Length -
Mounting Type Through Hole
Current - IEC -
Series OQ
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.197" (5.00mm)