P082N-261F1DBR10K
TT Electronics/BI
型号:
P082N-261F1DBR10K
描述:
POT 10K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR
用户指南
Number of Gangs 2
Actuator Diameter 0.187" (4.75mm)
Bushing Thread M6 x 0.75
Termination Style PC Pins
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.394" (10.00mm)
Number of Turns 1
Temperature Coefficient -
Mounting Type Panel Mount
Rotation 300°
Product Status Active
Series P08x
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Resistive Material Conductive Plastic
Mfr TT Electronics/BI
Resistance (Ohms) 10k
Size - Body Rectangular - 0.368" x 0.303" Face (9.35mm x 7.70mm)