P0915N-FC15AR500K
TT Electronics/BI
型号:
P0915N-FC15AR500K
描述:
POT 500K OHM 1/40W PLASTIC LOG
用户指南
Number of Gangs 1
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Bushing Thread M7 x 0.75
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.591" (15.00mm)
Number of Turns 1
Temperature Coefficient -
Mounting Type Panel Mount
Rotation 300°
Product Status Active
Series P09x
Power (Watts) 0.025W, 1/40W
Resistive Material Conductive Plastic
Mfr TT Electronics/BI
Resistance (Ohms) 500k
Size - Body Rectangular - 0.447" x 0.374" Face (11.35mm x 9.50mm)