P260T-D1BF4CB4K7
TT Electronics/BI
型号:
P260T-D1BF4CB4K7
描述:
POT 4.7K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
用户指南
Number of Gangs 1
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Bushing Thread 3/8-32
Termination Style PC Pins
Actuator Type Flatted
Tolerance ±10%
Built in Switch None
Actuator Length 0.945" (24.00mm)
Number of Turns 1
Temperature Coefficient -
Mounting Type Panel Mount
Rotation 295°
Product Status Active
Series P260
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Resistive Material Conductive Plastic
Mfr TT Electronics/BI
Resistance (Ohms) 4.7k
Size - Body Square - 0.500" x 0.500" Face (12.70mm x 12.70mm)