PCW1J-B24-CAB252
Bourns Inc.
型号:
PCW1J-B24-CAB252
品牌:
Bourns Inc.
描述:
POT 2.5K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
用户指南
Number of Gangs 1
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Bushing Thread M9 x 0.75
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.945" (24.00mm)
Number of Turns 1
Temperature Coefficient ±1000ppm/°C
Mounting Type Panel Mount
Rotation 300°
Product Status Obsolete
Series PC-Slimline
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Resistive Material Conductive Plastic
Mfr Bourns Inc.
Resistance (Ohms) 2.5k
Size - Body Rectangular - 0.920" x 0.874" Face (23.37mm x 22.20mm)