PDB181-A420K-102B
Bourns Inc.
型号:
PDB181-A420K-102B
品牌:
Bourns Inc.
描述:
POT 1K OHM 1/5W CARBON LINEAR
用户指南
Number of Gangs 1
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Bushing Thread M7 x 0.75
Termination Style PC Pins
Actuator Type Knurled and Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Number of Turns 1
Temperature Coefficient -
Mounting Type Panel Mount
Rotation 300°
Product Status Active
Series Pro Audio PDB18
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Resistive Material Carbon
Mfr Bourns Inc.
Resistance (Ohms) 1k
Size - Body Round - 0.669" Dia (17.00mm)