首页 / 微控制器 / PIC16C55A-20E/SS
minImg
PIC16C55A-20E/SS
Microchip Technology
型号:
PIC16C55A-20E/SS
封装:
28-SSOP
描述:
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP
用户指南
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Speed 20MHz
Program Memory Type OTP
RAM Size 25 x 8
Number of I/O 20
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type External
Supplier Device Package 28-SSOP
EEPROM Size -
Series PIC® 16C
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Package Tube
Data Converters -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V