首页 / 微控制器 / PIC16C72-20I/SP
minImg
PIC16C72-20I/SP
Microchip Technology
型号:
PIC16C72-20I/SP
封装:
28-SPDIP
描述:
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SPDIP
用户指南
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 20MHz
Program Memory Type OTP
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 22
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Oscillator Type External
Supplier Device Package 28-SPDIP
EEPROM Size -
Series PIC® 16C
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Package Tube
Data Converters A/D 5x8b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V