首页 / 微控制器 / PIC16F726-I/SS
minImg
PIC16F726-I/SS
Microchip Technology
型号:
PIC16F726-I/SS
封装:
28-SSOP
描述:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
用户指南
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 20MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 368 x 8
Number of I/O 25
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 28-SSOP
EEPROM Size -
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Package Tube
Data Converters A/D 11x8b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V