PIC16F753-E/P
Microchip Technology
型号:
PIC16F753-E/P
封装:
14-PDIP
描述:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14DIP
用户指南
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Speed 20MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 11
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 14-PDIP
EEPROM Size -
Series PIC® 16F
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Package Tube
Data Converters A/D 8x10b; D/A 1x9b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V