首页 / 微控制器 / PIC16F874-04/P
minImg
PIC16F874-04/P
Microchip Technology
型号:
PIC16F874-04/P
封装:
40-PDIP
描述:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP
用户指南
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Speed 4MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 192 x 8
Number of I/O 33
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Oscillator Type External
Supplier Device Package 40-PDIP
EEPROM Size 128 x 8
Series PIC® 16F
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Package Tube
Data Converters A/D 8x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V