首页 / 微控制器 / PIC16LF721-E/P
minImg
PIC16LF721-E/P
Microchip Technology
型号:
PIC16LF721-E/P
封装:
20-PDIP
描述:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP
用户指南
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Speed 16MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 17
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 20-PDIP
EEPROM Size -
Series PIC® 16F
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Package Tube
Data Converters A/D 12x8b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V