PMB2104175KBN
Nichicon
型号:
PMB2104175KBN
品牌:
Nichicon
描述:
CAP FILM 1.75UF 10% 1KVDC SCREW
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Tolerance ±10%
Termination Screw Terminals
Lead Spacing -
Size / Dimension 1.673" L x 1.299" W (42.50mm x 33.00mm)
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.1 mOhms
Series PMB
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC 575V
Mfr Nichicon
Capacitance 1.75 µF