PMB2302470KVPB
Nichicon
型号:
PMB2302470KVPB
品牌:
Nichicon
描述:
CAP FILM 0.047UF 10% 3KVDC SCREW
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 1.102" (28.00mm)
Tolerance ±10%
Termination Screw Terminals
Lead Spacing 1.004" (25.50mm)
Size / Dimension 1.673" L x 0.669" W (42.50mm x 17.00mm)
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 16.5 mOhms
Series PMB
Voltage Rating - DC 3000V (3kV)
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC 750V
Mfr Nichicon
Capacitance 0.047 µF