首页 / 摇臂开关 / PRASD2-16F-BB0EW
minImg
PRASD2-16F-BB0EW
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
型号:
PRASD2-16F-BB0EW
描述:
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V
用户指南
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Ingress Protection Dust Proof
Actuator Marking I II
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Concave (Curved)
Current Rating (Amps) 16A (AC)
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 19.20mm x 13.00mm
Circuit SPDT
Mechanical Life 100,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series PRA
Switch Function On-Mom
Electrical Life 6,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V