PRM162-K420K-102B1
Bourns Inc.
型号:
PRM162-K420K-102B1
品牌:
Bourns Inc.
描述:
POT 1K OHM 1/10W CARBON LINEAR
用户指南
Number of Gangs 2
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Bushing Thread M7 x 0.75
Termination Style PC Pins
Actuator Type Knurled and Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Number of Turns 1
Temperature Coefficient -
Mounting Type Panel Mount
Rotation 300°
Product Status Active
Series Pro Audio PRM16
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Resistive Material Carbon
Mfr Bourns Inc.
Resistance (Ohms) 1k
Size - Body Rectangular - 1.142" x 0.630" Face (29.00mm x 16.00mm)