PSB2122680KGL
Nichicon
型号:
PSB2122680KGL
品牌:
Nichicon
描述:
CAP FILM 0.068UF 10% 1.2KVDC RAD
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Size / Dimension 1.043" L x 0.394" W (26.50mm x 10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 12.7 mOhms
Series PSB
Voltage Rating - DC 1200V (1.2kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 630V
Mfr Nichicon
Capacitance 0.068 µF