PSMN014-80YLX
NXP USA Inc.
型号:
PSMN014-80YLX
品牌:
NXP USA Inc.
封装:
LFPAK56, Power-SO8
描述:
PSMN014-80YL - N-CHANNEL 80V, 14
用户指南
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4640 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28.9 nC @ 5 V
Mounting Type Surface Mount
Rds On (Max) @ Id, Vgs 14mOhm @ 15A, 10V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA
Supplier Device Package LFPAK56, Power-SO8
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Power Dissipation (Max) 147W (Tc)
Series -
Package / Case SC-100, SOT-669
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 62A (Tc)
Mfr NXP USA Inc.
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V