PTH901-030K-103B1
Bourns Inc.
型号:
PTH901-030K-103B1
品牌:
Bourns Inc.
描述:
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
用户指南
Number of Gangs 2
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm), 0.315" (8.00mm)
Bushing Thread M7 x 0.75
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Knurled and Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch Rotary, SPST
Actuator Length 1.181" (30.00mm)
Number of Turns 1
Temperature Coefficient -
Mounting Type Panel Mount
Rotation 300°
Product Status Obsolete
Series Pro Audio PTH90
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Resistive Material Carbon
Mfr Bourns Inc.
Resistance (Ohms) 10k
Size - Body Rectangular - 0.447" x 0.374" Face (11.35mm x 9.50mm)