PZC21SFBN
Sullins Connector Solutions
型号:
PZC21SFBN
描述:
CONN HEADER VERT 21POS 2.54MM
用户指南
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header
Mfr Sullins Connector Solutions
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 21
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic, Polyester
Contact Finish Thickness - Post 100.0µin (2.54µm)
Series -
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.220" (5.58mm)
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Overall Contact Length 0.638" (16.21mm)