首页 / 线性稳压器 / R1501S150B-E2-FE
minImg
R1501S150B-E2-FE
Nisshinbo Micro Devices Inc.
型号:
R1501S150B-E2-FE
封装:
6-HSOP-J
描述:
IC REG LINEAR 15V 1A 6HSOP
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Quiescent (Iq) 160 µA
Output Type Fixed
PSRR 50dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 24V
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 6-HSOP-J
Series R1501x
Control Features Enable
Package / Case 6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 1A