RBQ10NS65AFHTL
Rohm Semiconductor
型号:
RBQ10NS65AFHTL
封装:
LPDS
描述:
DIODE (RECTIFIER FRD) 65V-VRM 65
用户指南
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package LPDS
Current - Reverse Leakage @ Vr 70 µA @ 65 V
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 690 mV @ 5 A
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Mfr Rohm Semiconductor
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 65 V
Package Tape & Reel (TR)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)