RD10AA8CTT
CIT Relay and Switch
型号:
RD10AA8CTT
描述:
SWITCH ROTARY DIP 8POS 0.15A 50V
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Actuator Level Flush, Recessed
Number of Positions 8
Termination Style PC Pin
Voltage Rating 50VDC
Actuator Type Rotary for Tool
Current Rating (Amps) 150mA
Contact Finish Gold
Circuit Octal Complement
Height Above Board 0.256" (6.50mm)
Mechanical Life -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series RD10
Body Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Length 0.394" (10.00mm)
Electrical Life 15,000 Steps
Mfr CIT Relay and Switch
Pitch 0.100" (2.54mm), Full