RD10AB10CVBT
CIT Relay and Switch
型号:
RD10AB10CVBT
描述:
SWITCH ROTARY DIP 10P 0.15A 50V
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Actuator Level Raised
Number of Positions 10
Termination Style PC Pin
Voltage Rating 50VDC
Actuator Type Rotary with Shaft
Current Rating (Amps) 150mA
Contact Finish Gold
Circuit BCD Complement
Height Above Board 0.394" (10.00mm)
Mechanical Life -
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Product Status Active
Series RD10
Body Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Length 0.394" (10.00mm)
Electrical Life 15,000 Steps
Mfr CIT Relay and Switch
Pitch 0.100" (2.54mm), Full