RD10RB6CGT
CIT Relay and Switch
型号:
RD10RB6CGT
描述:
SWITCH ROTARY DIP 6POS 0.15A 50V
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Actuator Level Raised
Number of Positions 6
Termination Style Gull Wing
Voltage Rating 50VDC
Actuator Type Rotary with Shaft
Current Rating (Amps) 150mA
Contact Finish Gold
Circuit BCD Complement
Height Above Board 0.555" (14.10mm)
Mechanical Life -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Series RD10
Body Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Length 0.394" (10.00mm)
Electrical Life 15,000 Steps
Mfr CIT Relay and Switch
Pitch 0.100" (2.54mm), Full