RHT1A391MDN1KX
Nichicon
型号:
RHT1A391MDN1KX
品牌:
Nichicon
描述:
CAP ALUM POLY 390UF 20% 10V T/H
用户指南
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 10 V
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 395 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 16mOhm
Series FPCAP, RHT
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.95 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 390 µF