Rohm Semiconductor
型号:
RQ3G150GNTB
封装:
8-HSMT (3.2x3)
批次:
-
描述:
MOSFET N-CHANNEL 40V 39A 8HSMT
购买数量:
递送:

付款:
最小起订量: 1 最小递增量: 1
数量
单价
总价
1
$1.178
$1.178
10
$0.96615
$9.6615
100
$0.751545
$75.1545
500
$0.637051
$318.5255
1000
$0.518947
$518.947
请发送询价,我们将立即回复。

| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| FET Feature | - |
| FET Type | N-Channel |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1450 pF @ 20 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 11.6 nC @ 4.5 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 7.2mOhm @ 15A, 10V |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.5V @ 1mA |
| Supplier Device Package | 8-HSMT (3.2x3) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| Power Dissipation (Max) | 20W (Tc) |
| Series | - |
| Package / Case | 8-PowerVDFN |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 39A (Tc) |
| Mfr | Rohm Semiconductor |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | RQ3G150 |