RT055AS1000KB
Vishay Sfernice
型号:
RT055AS1000KB
描述:
POT 100 OHM 55W WIREWOUND LINEAR
用户指南
Number of Gangs 1
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Bushing Thread M10 x 0.75
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round
Tolerance ±10%
Built in Switch None
Actuator Length 0.984" (25.00mm)
Number of Turns 1
Temperature Coefficient -
Mounting Type Panel Mount
Rotation 300°
Product Status Active
Series RT55
Power (Watts) 55W
Resistive Material Wirewound
Mfr Vishay Sfernice
Resistance (Ohms) 100
Size - Body Round - 2.362" Dia (60.00mm)