RT9166-33GV
Richtek USA Inc.
型号:
RT9166-33GV
封装:
SOT-23-3
描述:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT23-3
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 300 µA
Output Type Fixed
PSRR 55dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-3
Series -
Control Features -
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Richtek USA Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 300mA (Typ)