SCB25P10B-1A
NKK Switches
型号:
SCB25P10B-1A
品牌:
NKK Switches
描述:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 10A 125V
用户指南
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Round, Button
Current Rating (Amps) 10A (AC)
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.50mm Dia
Circuit DPDT
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount, Rear
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series SCB
Type Standard
Switch Function On-Mom
Electrical Life 50,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V