SDT2L40CP3-7B
Diodes Incorporated
型号:
SDT2L40CP3-7B
封装:
X3-DSN1608-2
描述:
DIODE SCHOTT 40V 2A X3-DSN1608-2
用户指南
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F 285pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package X3-DSN1608-2
Current - Reverse Leakage @ Vr 150 µA @ 40 V
Series -
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 520 mV @ 2 A
Mfr Diodes Incorporated
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Package Tape & Reel (TR)
Current - Average Rectified (Io) 2A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C