SFM210-LPSE-D39-SP-BK
Sullins Connector Solutions
型号:
SFM210-LPSE-D39-SP-BK
描述:
CONN HDR 78POS 0.039 GOLD SMD
用户指南
Insulation Height 0.087" (2.20mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header, Top or Bottom Entry
Mfr Sullins Connector Solutions
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Features Board Guide
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 78
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post Flash
Series SFM210
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.039" (1.00mm)