SFM710-NPPC-D40-SM-BK
Sullins Connector Solutions
型号:
SFM710-NPPC-D40-SM-BK
描述:
CONN HDR 80POS 0.1 GOLD SMD
用户指南
Insulation Height 0.280" (7.10mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header, Top or Bottom Entry
Mfr Sullins Connector Solutions
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 80
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post Flash
Series SFM710
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)