SFV21R-2STBE1HLF
Amphenol ICC (FCI)
型号:
SFV21R-2STBE1HLF
描述:
CONN FFC FPC TOP 21POS 0.5MM R/A
用户指南
Actuator Color Brown
Mating Cycles 20
Voltage Rating 50V
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.071" (1.80mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
FFC, FCB Thickness 0.33mm
Connector/Contact Type Contacts, Top
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Features Zero Insertion Force (ZIF)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Cable End Type Tapered
Number of Positions 21
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series SFV-R
Locking Feature Slide Lock
Housing Color Black
Pitch 0.020" (0.50mm)