首页 / 针座,公插针 / SMH100-LPSE-S42-ST-BK
minImg
SMH100-LPSE-S42-ST-BK
Sullins Connector Solutions
型号:
SMH100-LPSE-S42-ST-BK
描述:
CONN HEADER VERT 42POS 1MM
用户指南
Insulation Height 0.039" (1.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 1A
Features -
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Contact Length - Mating 0.071" (1.80mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 42
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post 10.0µin (0.25µm)
Series SMH
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Gold
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.098" (2.50mm)
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Overall Contact Length 0.209" (5.30mm)