SN74F541DWR
Texas Instruments
型号:
SN74F541DWR
封装:
20-SOIC
描述:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20SOIC
用户指南
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Input Type -
Number of Bits per Element 8
Output Type 3-State
Logic Type Buffer, Non-Inverting
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-SOIC
Series 74F
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Mfr Texas Instruments
Number of Elements 1
Package Tape & Reel (TR)
Base Product Number 74F541
Current - Output High, Low 15mA, 64mA