STGB30V60DF
STMicroelectronics
型号:
STGB30V60DF
封装:
D2PAK
描述:
IGBT 600V 60A 258W D2PAK
用户指南
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Input Type Standard
Test Condition 400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 53 ns
Switching Energy 383µJ (on), 233µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 60 A
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 45ns/189ns
Supplier Device Package D2PAK
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 30A
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Gate Charge 163 nC
Power - Max 258 W