STGP30NC60W
STMicroelectronics
型号:
STGP30NC60W
封装:
TO-220
描述:
IGBT 600V 60A 200W TO220
用户指南
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Input Type Standard
Test Condition 390V, 20A, 10Ohm, 15V
Switching Energy 305µJ (on), 181µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 60 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 29.5ns/118ns
Supplier Device Package TO-220
Current - Collector Pulsed (Icm) 150 A
Series PowerMESH™
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 20A
Package / Case TO-220-3
Gate Charge 102 nC
Power - Max 200 W