首页 / 微控制器 / STM32L052T8Y7TR
minImg
STM32L052T8Y7TR
STMicroelectronics
型号:
STM32L052T8Y7TR
封装:
36-WLCSP (2.61x2.88)
描述:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 36WLCSP
用户指南
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Speed 32MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 8K x 8
Number of I/O 29
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 36-WLCSP (2.61x2.88)
EEPROM Size 2K x 8
Series STM32L0
Package / Case 36-UFBGA, WLCSP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr STMicroelectronics
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Package Tape & Reel (TR)
Data Converters A/D 16x12b; D/A 1x12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V