STPS40120CR
STMicroelectronics
型号:
STPS40120CR
封装:
I2PAK
描述:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V I2PAK
用户指南
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package I2PAK
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 120 V
Series -
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 20 A
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Mfr STMicroelectronics
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)