STW40N20
STMicroelectronics
型号:
STW40N20
描述:
MOSFET N-CH 200V 40A TO247-3
用户指南
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2500 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 75 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Rds On (Max) @ Id, Vgs 45mOhm @ 20A, 10V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Supplier Device Package TO-247-3
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Power Dissipation (Max) 160W (Tc)
Series STripFET™
Package / Case TO-247-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Mfr STMicroelectronics
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V