首页 / 线性稳压器 / TC1186-2.85VCT713
minImg
TC1186-2.85VCT713
Microchip Technology
型号:
TC1186-2.85VCT713
封装:
SOT-23-5
描述:
IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 80 µA
Output Type Fixed
PSRR 64dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 6.5V
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-5
Series -
Control Features Enable
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 150mA