首页 / 线性稳压器 / TC1300R-2.85VUATR
minImg
TC1300R-2.85VUATR
Microchip Technology
型号:
TC1300R-2.85VUATR
封装:
8-MSOP
描述:
IC REG LINEAR 2.85V 300MA 8MSOP
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 160 µA
Output Type Fixed
PSRR 60dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Product Status Active
Supplier Device Package 8-MSOP
Series -
Control Features Enable, Reset
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage Dropout (Max) 0.39V @ 300mA