TCG112U050N1G
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
型号:
TCG112U050N1G
描述:
CAP ALUM 1100UF 50V AXIAL
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +75%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Size / Dimension 1.000" Dia x 1.375" L (25.40mm x 34.93mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 2.48 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.05Ohm @ 120Hz
Series TCG
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.83 A @ 2.4 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1100 µF