TCX212U015J1L
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
型号:
TCX212U015J1L
描述:
CAP ALUM 2100UF 15V AXIAL
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +75%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 15 V
Size / Dimension 1.000" Dia x 1.625" L (25.40mm x 41.28mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 2.337 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 71mOhm @ 120Hz
Series TCX
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.66 A @ 2.4 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 2100 µF