TCX242U025N1L
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
型号:
TCX242U025N1L
描述:
CAP ALUM 2400UF 25V AXIAL
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +75%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25 V
Size / Dimension 1.000" Dia x 1.625" L (25.40mm x 41.28mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 3.081 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 57mOhm @ 120Hz
Series TCX
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.51 A @ 2.4 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 2400 µF