TFML-127-02-H-D
Samtec Inc.
型号:
TFML-127-02-H-D
品牌:
Samtec Inc.
描述:
CONN HEADER SMD 54POS 1.27MM
用户指南
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.134" (3.39mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 54
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Friction Lock
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post 3.00µin (0.076µm)
Series Tiger Eye™ TFML
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)